اعلام هشدار خشکسالی در فرانسه

شهره صدری – فرانسه مانند سایر کشورهای اروپایی در حال عبور از یک دوره خشکسالی نادر است که کارشناس امور محیط زیستی آنرا بخشی از اثرات نگران کننده تغییر اقلیم و گرمایش زمین است.

دولت فرانسه پس از بررسی نتایج آماری داده ها روز جمعه اقدام جدی برای مدیریت بحران ناشی از خشکسالی را با تشکیل اتاق بحران آغاز کرد.

دفتر نخست وزیری فرانسه اعلام کرد که دولت مصمم به مقابله با شرایط تاریخیِ ناشی از خشکسالی جاری است که در حال حاضر بسیاری از مناطق فرانسه را فراگرفته و تصمیم به تشکیل اتاق بحران نیز به همین منظور اتخاذ شده است.

به گفته یک منبع دولتی این اتاق بحران با هدف متمرکز کردن اطلاعات تشکیل جلسه داد و انتظار نمی‌رود که طی آن هیچ تصمیم فوری اتخاذ شده باشد.

بستر بحران فعلی از ماه‌ها پیش در برخی مناطق فرانسه به دلیل بارش کم و یا فقدان بارش به تدریج شکل گرفت و خشکسالی کم‌سابقه در اغلب مناطق بحران خیز این کشور از بهار سال جاری به این سو به تشدید شد.

در حال حاضر از ۹۶ منطقه مختلف در تقسیم‌بندی اداری اصلی کشور فرانسه دست کم ۹۳ منطقه با درجات مختلف در معرض کمبود و محدودیت‌های آب قرار گرفته و در ۶۲ بخش یا دو سوم مساحت این کشور نیز شرایط بحرانی اعلام شده است.

بر این اساس، به موجب سطح هشدار تعیین شده آبیاری چمن‌ها، شستشوی وسایل نقلیه، پر کردن حوضچه‌های مصنوعی و آبیاری محصولات کشاورزی ممنوع اعلام شده است.

اعضای اتاق بحران خشکسالی همچنین تاثیر تبعات خشکسالی بر زیرساخت‌های تولید انرژی و حمل و نقل و نیز متاثر شدن بخش‌های کشاروزی و دامداری از این بحران را برای اتخاذ تصمیم‌های لازم مورد بررسی و تحلیل قرار خواهند داد.

به گزارش فرانس‌پرس، ژوئیه ۲۰۲۲ پس از مارس ۱۹۶۱ دومین ماه تاریخ معاصر فرانسه در مقایسه با دوره عادی سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۰ است که در آن بیشترین میزان خشکسالی همراه با کسری ۸۴ درصدی بارندگی ثبت شده است.

بخش‌های اساسی مانند کشاورزی، حتی مزارع کشت ذرت که خوراک دام را تامین می‌کند و نیاز به آب فراوان نیاز دارد و یا چراگاه‌های در نظرگرفته شده برای دام به شدت در فرانسه دستخوش تبعات خشکسالی قرار گرفته‌اند.

خشکسالی همچنین بخش تولید انرژی و منابع آب در مناطق توریستی را نیز تحت تاثیر قرار داده و علاوه بر این منشا آتش‌سوزی‌هایی در جنوب و شمال غرب فرانسه شده است.

منبع: یورونیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.