آسیب معادن نمک سنگال در پی سیل های متوالی

شهره صدری- در سنگال، مانند سایر کشورهای منطقه غرب و مرکز آفریقا نیز در هفته‌های اخیر بارندگی‌های بیش از حد نرمال باعث جاری شدن سیل‌های ویرانگر شده است.

پس از روزها بارش باران سیل آسا، موسا دیار معدنچی نمک تماشا میکرد که چگونه سیل از شکافی به وسعت یک متر در سواحل دریاچه صورتی سنگال عبور کرده و تپه نمکی را که جمع آوری کرده بود، از بین برده است. این تپه های نمکی برای موسا هزاران دلار ارزش داشت.

موسا دیار گفت: این اولین بار است که این را می بینم. من با نمکی که در آب شسته و حل شده است، پول زیادی از دست دادم.

دریاچه صورتی که توسط نواری از تپه های شنی از اقیانوس اطلس جدا شده است، تقریباً در 35 کیلومتری داکار پایتخت سنگال واقع شده است. این دریاچه یکی از مکان های پربازدید سنگال است و به عنوان میراث جهانی یونسکو در دست بررسی است.

این دریاچه که به طور رسمی به عنوان دریاچه رتبا شناخته می شود، رنگ صورتی خود را از جلبکی که رنگدانه رنگی تولید می کند، گرفته و مانند دریای مرده، به دلیل محتوای نمک بالا نیز معروف است.

بیش از 3000 نفر از این دریاچه امرار معاش می کنند، از جمله صدها غواص که به صورت دستی نمک از کف دریاچه بیرون می کشند و سالانه حدود 38000 تن نمک تولید می کنند. نمک برای پخت و پز استفاده می شود و به سراسر منطقه صادر می شود.

به گفته وزارت آب و فاضلاب، با تداوم جریان سیلابی در این کشور و با بارش 126 میلی‌متر در آخر هفته، سیستم‌های زهکشی و مخازن نگهدارنده آب نیز غرق شدند و سیلاب به سمت دریاچه روان شد.

به گفته آژانس هواشناسی سنگال، بارندگی بالای 50 میلی متر در این کشور “مفرط” در نظر گرفته می شود.

باباکار با، معدنچی دیگری که تلاش می کرد تپه های باقی مانده خود را نجات دهد، گفت که با رسیدن جریان آب به دریاچه، سطح آب بالا رفت و ده ها تپه نمک را از بین برد.

عبدالله فتی، هیدرولوژیست و مدرس دانشگاه چیخ آنتا دیوپ داکار، به خبرگزاری رویترز گفت که افزایش سطح آب در فلات های اطراف به طور طبیعی در دریاچه کم ارتفاع جمع می شود.

وی افزود: از آنجایی که این دریاچه آب فراوانی را دریافت کرده است، می تواند بر میزان نمک و رنگ آن تأثیر بگذارد.

سایر مشاغل اطراف دریاچه، از جمله رستوران‌ها و قایق‌های تفریحی و پارویی، که گردشگران را به تورهای دریاچه می‌برند، ضررهای خود را برآورد می کنند و نگران آینده هستند. هنوز یک ماه به پایان فصل باران در سنگال مانده است. در سنگال از ژوئن تا اکتبر فصل بارانی است.

در دریاچه صورتی آنچه برای بازدیدکنندگان جذاب بود، احساس شناور بودن روی سطح دریاچه به دلیل محتوای نمک آن بود.

دولت یک طرح ملی را برای کمک به جوامع آسیب دیده از سیلاب های چندساله فعال کرده است و انتظار می رود ماموریتی از سوی وزارت آب و فاضلاب به زودی از دریاچه بازدید کند.

منبع: الجزیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.