تولید عسل یمن قربانی جنگ و بحران آب و هوا

شهره صدری – بیش از هفت سال جنگ فاجعه‌بار از سال 2014 یمن به همراه تغییرات آب‌وهوایی، تمام تجارت سودآور عسل در یمن را نابود کرده است.

برای محمد سیف، زنبوردار یمنی، تولید عسل قبلا تجارتی پرسود بود، اما سال ها جنگ و تغییرات آب و هوایی، هیاهو را از کندوهای عسل او دور کرده است.

به گفته سیف « این تجارت که از پدر به پسر منتقل شده است، به تدریج در حال ناپدید شدن است. زنبورها تحت تأثیر پدیده های عجیب و غریب قرار می گیرند. آیا این به دلیل تغییرات آب و هوایی است یا اثرات جنگ؟ ما واقعاً نمی دانیم.»

یمن، یکی از فقیرترین کشورهای جهان، از سال 2014 درگیر یک جنگ مرگبار است که حوثی ها را در مقابل نیروهای دولتی تحت حمایت ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی قرار داده است.

در طول هشت سال گذشته صدها هزار نفر در جنگ یا در اثر بیماری و سوء تغذیه کشته شده اند و زیرساخت های کشور ویران شده است.

اما آتش بس شکننده با میانجیگری سازمان ملل از ماه رمضان برقرار شده است. آتش بسی که برای این کشور و جمعیت خسته از جنگ آن مهلت نفس کشیدن ایجاد کرده است.

سیف اخیراً در منطقه جنوب غربی تعز، کندوهای خود را در دره ای ناهموار که توسط کوه احاطه شده است، بررسی نگهداری می کند. کندوهایی که قبل از جنگ 300 عدد بود و حال به 80 کندو رسیده است.

کارشناسان عسل یمن را یکی از بهترین عسل های جهان می دانند، از جمله عسل با ارزش رویال سیدر که به دلیل خواص درمانی آن مشهور است.

سیف زنبودار یمنی می گوید دیگر مانند پیش از جنگ نمی توان به امرار معاش از زنبورداری تکیه کرد

به گفته سازمان ملل، عسل نقش حیاتی در اقتصاد یمن ایفا می کند و 100 هزار خانوار برای امرار معاش به آن وابسته هستند. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در گزارشی در ژوئن اعلام کرد: « از زمان وقوع درگیری‌ها خسارات زیادی به صنعت وارد شده است».

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفت: درگیری‌های مسلحانه و تغییرات آب‌وهوایی تداوم یک رویه 3000 ساله را در یمن تهدید می‌کند.

 جابجایی های متوالی برای فرار از خشونت، تأثیر آلودگی تسلیحات بر مناطق تولید، و تأثیر فزاینده تغییرات آب و هوایی، معیشت هزاران زنبوردار را به خطر انداخته و تولید را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

از زمان جنگ در یمن خسارت قابل توجهی به تجارت عسل در این کشور وارد آمده است.

سال گذشته در روستای سیف موشک به کندوهای زنبوردار اصابت کرد. او همه چیز را از دست داد. سیف گفت: جنگ تأثیر بسیار بدی بر ما گذاشته است. جنگنده‌ها مناطق زیادی را که زنبورهای عسل در آنجا یافت می‌شوند هدف قرار داده‌اند.

بشیر عمر از کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفت که این جنگ توانایی زنبورداران را برای پرسه زدن آزادانه در هر زمان که گل‌ها برای جمع‌آوری عسل شکوفه می‌دهند، محدود کرده است.

مین های زمینی و خط مقدم فعال جنگ از جمله چالش هایی است که زنبورداران با آن روبرو هستند.

در گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تاکید می کند: برای بدتر شدن این شرایط، یمن، مانند بسیاری از کشورهای متاثر از جنگ، به طور نامتناسبی تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی نیز قرار دارد.

در این بیانیه آمده است: «افزایش دما در سال‌های اخیر، همراه با تغییرات شدیدی که در محیط زیست ایجاد می‌شود، اکوسیستم زنبورها را مختل کرده است که بر روند گرده‌افشانی تأثیر می‌گذارد».

با کاهش سطح آب و افزایش بیابان‌زایی، مناطقی که قبلاً به فعالیت‌های کشاورزی و زنبورداری مشغول بودند، دیگر این معیشت را نمی توانند حفظ کنند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ پس از ابتکار مشابه در سال 2021 که به حدود 4000 نفر از زنبورداران کمک کرد، امسال به آنها کمک مالی و آموزش می‌دهد.

نبیل الحکیم که شهد زرد مشهور یمن را در مغازه‌های تعز می‌فروشد، روزهای طلایی پیش از ویران کردن کشورش را نیز به یاد می‌آورد. او گفت: “قبل از جنگ، ما می توانستیم با فروش عسل زندگی خوبی داشته باشیم… اما عسل کمیاب شده است و مشتریان دیگر توان خرید آن را ندارند.”

نبیل الحکیم اضافه کرد، قبلا ماهی 25 کوزه پنج لیتری می فروختم. اکنون حتی نمی توانم یکی را بفروشم.

منبع: الجزیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.