گرمای آخرالزمانی در اروپا

شهره صدری – مرگ، آتش سوزی و منابع آب رو به کاهش: هزینه انسانی موج گرمای «آخرالزمانی» اروپا چقدر است؟

با غرق شدن اروپا در میان موج گرمای شدید، هزینه های انسانی در این قاره در حال افزایش است. تشدید شرایط بد آب و هوایی باعث مرگ هزاران نفر در اثر گرما شده است.

آتش‌سوزی‌های جنگلی باعث فرار بسیاری از محل زندگی خود شده است ، زیرا شعله‌های آتش خانه‌هایشان را تهدید می‌کند.

هانس کلوگه، رئیس منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی در اروپا، روز جمعه موج گرمای اروپا را «بی‌سابقه، ترسناک و آخرالزمانی» خواند.

او افزود: «بحرانی فراگیر شده است که هم سلامت فردی و هم موجودیت بشریت را تهدید می‌کند».

کدام کشورهای اروپایی تحت تاثیر موج گرما قرار گرفته اند؟

چند هفته است که دمای شدید کشورهای جنوب اروپا را فرا گرفته است. در شمال ایتالیا، رودخانه ها در حال خشک شدن هستند و محصولات کشاورزی به دلیل کمبود آب از بین رفته اند.

آتش‌سوزی‌های جنگلی در اسپانیا باغ‌های انگور را نابود کرده است، در حالی که در فرانسه 14900 نفر دوشنبه گذشته مجبور به ترک شهرها شدند.

چندین رکورد گرما نیز هفته گذشته در فرانسه شکسته شد و بالاترین دمای 42 درجه سانتیگراد در نانت و 42.6 درجه سانتیگراد در بیسکاروس در جنوب غربی این کشور ثبت شد.

گرما همچنین به سمت شمال حرکت کرده است. به نحوی که بریتانیا بالاترین دمای خود را در تاریخ اخیر ثبت کرده است. سه شنبه گذشته در هیترو لندن، بیشینه 40.2 درجه سانتیگراد ثبت شد. ولز گرم ترین دمای خود را در دوشنبه گذشته با 37.1 درجه سانتیگراد گزارش کرد.

دوشنبه گذشته دمای هوا در جنوب غربی هلند به 35.4 درجه سانتیگراد رسید و گرم ترین روز سال تاکنون بوده است.

با افزایش گرما در اروپا، آتش‌سوزی‌های جنگلی تا شمال اسکاندیناوی گزارش شده است، در حالی که آتش‌سوزی‌های سه‌شنبه گذشته در سراسر لندن در مجموع 41 خانه را ویران کردند.

کلوگ روز جمعه گفت که این شرایط « نیاز شدید به اقدامات پاناروپایی برای مقابله موثر با تغییرات آب و هوایی را نشان می‌دهد».

آمار تلفات موج گرما در اروپا چقدر است؟

رئیس منطقه ای بهداشت جهانی در اروپا تاکید کرد که قرار گرفتن در معرض گرمای شدید می تواند شرایط سلامتی را در معرض تهدید قرار دهد.

گرمازدگی و سایر اشکال جدی بالا رفتن  غیر طبیعی دمای بدن باعث رنج و مرگ زودرس می شود. افراد در هر دو طیف زندگی – نوزادان و کودکان و افراد مسن – در معرض خطر خاصی هستند.

تاکنون حدود 1700 نفر بر اثر موج گرما در اسپانیا و پرتغال جان خود را از دست داده اند. گزارش شده است که در بریتانیا حداقل چهار نفر در دریاچه ها و مخازن آب هنگام تلاش برای خنک شدن غرق شده اند.

منبع: یورونیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.