تخریب بیشتر محیط زیست می تواند باعث ظهور بیماری های همه گیر بیشتری گردد

شهره صدری – دانشمندان در خصوص حفاظت از طبیعت هشدار دادند تا بشر دچار بیماری های مرگبارتر از کرونا نگردد

براساس مطالعه ای که اواخر ماه اکتبر منتشر شد، بیماری های همه گیر اغلب به سرعت گسترش می یابند و بیشتر از کوید 19 باعث کشته شدن بشر خواهند شد. این امر در صورت عدم اقدام سریع در خصوص جلوگیری از تخریب زیستگاه و انتقال ویروس ها از حیوانات وحشی به انسان رخ خواهد داد. این مطالعه نشان میدهد که اقداماتی برای محافظت از جنگل های گرمسیری و سایر اکوسیستم های غنی برای کمک به کند شدن تغییر اقلیم  و همچنین نجات جانوران، پرندگان و گونه های گیاهی نیز میتواند  از انتشار بیماری های همه گیر جلوگیری کند.

این گروه دریافتند که حدود نیمی از 1.7 میلیون ویروس کشف نشده در طبیعت ممکن است بشر را آلوده کند. فعالیت هایی مانند تجارت حیات وحش، شکار غیرقانونی یا پاکسازی جنگل ها می تواند انسان و عوامل بیماری زا را بهم نزدیکتر کند.

دانشمندان قبلا اعلام کرده بودند که ویروس کوید 19 احتمالا از خفاش ها سرچشمه گرفته و در بازارهای چین بین انسان ها گسترش یافته است. این گزارش می گوید، پیشگیری 100 برابر ارزان تر از هزینه پاسخ به بیماری های واگیردار است. اما دولت ها عمدتا به اقدامات واکنشی مانند واکسن ها اعتماد می کنند. هزینه جهانی کوید 19 تا ماه ژوئیه 8 تا 16 تریلیون دلار آمریکا برآورد شده است.

منبع: todayonlinehttps://www.todayonline.com/world/protect-nature-or-face-deadlier-pandemics-covid-19-scientists-warn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *