یک میلیون نفر از پایتخت نشینان کامبوج در معرض تهدید سیل

شهره صدری- گروه های حقوق بشر هشدار دادند که بیش از یک میلیون نفر در فنوم پن پایتخت کامبوج در معرض تهدید سیل و از دست دادن معیشت خود قرار گرفته اند. با خشک کردن تالاب ها در پایتخت کامبوج برای ساخت و سازها و توسعه تجاری و صنعتی، پهنه های طبیعی سیل گیر از بین رفته و یک میلیون نفر در معرض تهدید سیل قرار گرفته اند.

فعالان در گزارش های خود به کاهش جدی مساحت تالاب تا یک دهم  اشاره کرده اند که منجر به خروج بیش از هزار خانواری شده است که در حاشیه تالاب ها زندگی می کرده اند. همچنین هزاران خانواده که امرا معاش شان به تالاب ها از طریق ماهیگیری و کشاورزی وابسته بود،  فقیر خواهند شد.

شبکه جوانان کامبوج و گروه حقوق زمین در گزارش خود تاکید می کند که “تالاب ها جوامع محلی را حفظ کرده و نقش مهمی در مدیریت سیلاب و پیشگیری از آن در شهر فنوم پن دارند و میلیون ها کامبوجی به احتمال زیاد تحت تاثیر اثرات مخرب بالقوه با از بین رفتن تالاب ها قرار خواهند گرفت. “

فنوم پن پایتخت کامبوج واقع در ساحل رودخانه های Tonle Sap، Mekong و Bassac از قبل همواره در معرض سیل بوده و  بویژه در فصل بارانی از ژوئن تا اکتبر بسیار آسیب پذیر است. دایان آرچر یکی از پژوهشگران محیط زیست در بانکوک گفت: دریاچه ها و تالاب هایی مانند دشت های سیلابی، جنگل های حرا و باتلاق ها جریان آب را تنظیم کرده و سیل را به حداقل میرسانند. این پژوهشگر به بنیاد تامسون رویترز گفت که مقامات شهری باید تالاب ها را بعنوان یک منبع مهم برای محافظت و ادغام در محیط شهری بشناسند. با این وجود در بسیاری از شهرها، توسعه بدون اجرای لازم برنامه ریزی شهری یا ارزیابی های عمیق از اثرات زیست محیطی صورت گیرد.

در سرتاسر شهرهای آسیایی که بسرعت در حال گسترش هستند، تقاضای زمین برای مسکن و بلوک های اداری فشار بیشتری به زمین وارد کرده است.  باوجود اینکه کامبوج عضو کنوانسیون بین المللی حفاظت از تالاب ها ست، اما حدود نیمی از تالاب های آن طی 15 سال گذشته ناپدید شده است .

در فنوم پن، 15 دریاچه از مجموع 25 دریاچه این منطقه برای تصرف اراضی خشک شده اند، این یعنی تنها یک سوم از تالاب های در این ناحیه باقی مانده است. به گفته مدیر اجرایی سازمان مردمی تحقق عدالت کامبوج، زهکشی تالاب ها و خشک کردن آن برای تصرف اراضی، جوامع را در معرض تهدید جدی قرار داده است. لازم است تا مطالعات دقیق تری بر روی اثرات خشک کردن تالابها بر روی جوامع صورت گیرد.

از سوی دیگر سخنگوی دولت کامبوج اعلام کرده است که احیای مجدد برای توسعه شهر لازم است و ارزیابی اثرات زیست محیطی انجام شده است. دولت تاکید می کند که کانالی برای منحرف کردن آب اضافی ساخته خواهد شد و همچنین تصقیه خانه فاضلاب  نیز وجود دارد. علاوه بر آنکه برخی جابجایی ها لازم است و نیاز است تا زمان کافی به آنها داده شود.

در پایتخت کامبوج، بین سالهای 2007 تا 2008، بیش از 4000 خانوار بدلیل خشک کردن دریاچه بوئونگ که برای احداث یک مرکز تجاری انجام شد، مجبور به ترک خانه های خود شدند.  

سازمان مردمی تحقق عدالت کامبوج معتقد است که باید منافع ملی در اولویت قرار گیرد. این سازمان اعلام کرد که الگویی متعادل از حفاظت از حقوق مردم و محیط زیست با توسعه شهری امکان پذیر است، اما فقط با مشاوره و تحقیق عمیق و معنا دار.

منبع: channelnewsasia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *